FOTOZCEST.CZ : VYHODNOCENÍ 4. KOLA 2012

Témata 2013

1. kolo – Zvířata

ukončení 2. března

Více info ...

2. kolo – Sport

ukončení 2. května

Více info ...

3. kolo – Krajina

ukončení 2. července

Více info ...

5. kolo – Makro

ukončení 2. listopadu

Více info ...

6. kolo – Voda

ukončení 2. prosince

Více info ...

Průběžné pořadí 2013

průběžné
pořadí

Jméno

počet
bodů
1.

Ondřej Záruba

21
2.-5.

Tibor Popela  

20
2.-5.

Jean-Paul Amez-Droz

20 
2.-5.

Zdeněk Šabacký

20
2.-5.Radim Glajc20
6.Petr Štípek17
7.-9.

Gabriela Matulová

15
7.-9.

Pavel Korecký

15
7.-9.Jaroslava Melicharová

15

10.Jirka Soukup13

Témata 2013

1. kolo – Zvířata

ukončení 2. března

Více info ...

2. kolo – Sport

ukončení 2. května

Více info ...

3. kolo – Krajina

ukončení 2. července

Více info ...

5. kolo – Makro

ukončení 2. listopadu

Více info ...

6. kolo – Voda

ukončení 2. prosince

Více info ...

Témata 2013

1. kolo – Zvířata

ukončení 2. března

Více info ...

2. kolo – Sport

ukončení 2. května

Více info ...

3. kolo – Krajina

ukončení 2. července

Více info ...

5. kolo – Makro

ukončení 2. listopadu

Více info ...

6. kolo – Voda

ukončení 2. prosince

Více info ...

Vyhodnocení 4. kola 2012

Téma čtvrtého soutěžního kola tohoto ročníku soutěže Foto z cest jsme formulovali do otázky „A to se opravdu stalo?“ Měli jste tudíž jedinečnou příležitost pochlubit se svými nejzajímavějšími „úlovky“, které jste získali díky tomu, že jste byli „v pravý čas na pravém místě“ a díky své pohotovosti a připravenosti. V širším smyslu se tedy jednalo hlavně o momentní záběry, neboli momentky, o zachycení výjevů, akcí, ale také kuriozit, neopakovatelných, anebo mimořádných jevů, dějů, „záležitostí“. Těšili jsme se na humor ve fotografii, stejně jako na snímky dokumentující to, co vás z jakýchkoli důvodů velmi zaujalo jako cosi výjimečného, jako zajímavá shoda okolností, jako cosi neuvěřitelného, skutečnost, kterou když uvidíme, „spadne nám dolní čelist“, řečeno lidově.


Boj na život a na smrt, foto: Jiří Zuzánek

Nižší počet soutěžních fotografií, které byly do tohoto soutěžního kola přihlášeny, s největší pravděpodobností svědčí o tom, že … řekněme – tento „druh“ fotografie není až tak snadnou záležitostí, jak se někomu třeba může na první pohled nebo při povrchním posouzení zdát. Faktem ale je, že právě fotografie tohoto druhu patří k cestovatelské fotografii, proto jsme ji do letošního ročníku zařadili. A poněvadž kromě pohotovosti vyžaduje vnímavé oči, fotografické vidění a také vhodnou techniku, a to jak snímkovou, tak i faktickou ve smyslu fotografického vybavení, jedná se o tvůrčí činnost „par excellence“.

Jako vítězný vybrala odborná jury snímek „Boj na život a na smrt“. Jeho autor, Jiří Zuzánek, nám zprostředkoval svůj zážitek s „krvežíznivými rváči“ plaměňáky, které většina z nás zná a obdivuje jako nádherné, elegantní „ozdoby“ přírody nebo zoologické zahrady. Snímek má nejen akční náboj, ale je také působivý z výtvarného hlediska díky zdůraznění hlavního motivu krásně rozostřeným pozadím i díky světlu a barevným tónům. Mimochodem, věděli jste, že plameňáci dokáží takto krutě bojovat v rámci svého živočišného druhu?


Raději vystoupit, foto: Dagmar Hřebíková

Druhé místo získal snímek „Raději vystoupit“ Dagmar Hřebíkové. Věříme, že zapůsobil i na ty, kdo mají různé silné adrenalinové zážitky. A možná jste si kladli podobně jako členové odborné jury otázku, jestli tento divoký sjezd skončil šťastně, anebo karambolem, který před optikou fotoaparátu ukryla oblaka zvířeného prachu. Ale také jste nejspíš řešili – dejme tomu – problematickou otázku mírného pootočení záběru během editace snímku, která je zřejmá z některých obrazových prvků, především samozřejmě ze směřování oblohy od tmavé, nejvyšší části po světlejší a světlé pasáže blíže k zemskému povrchu. Faktem je, že snímek nabyl na ještě větší působivosti. Po dlouhých úvahách však porota jednoznačně usoudila, že snímku druhé místo „sluší“.

Snímek na třetím místě, který jeho autor, Roman Jaroš, nazval „Dvakrát“, zastupuje zcela jiný „pohled na věc“. Je sdělením, které zaujme jednoduchostí výrazovou i použitou snímkovou technikou. Zjednodušené, stylizované vyjádření pomocí černobílého obrazu koresponduje s piktogramem, označujícím dvě místa vyhrazená pro invalidy v dopravním prostředku v konfrontaci s živým mužem o berlích za oknem. Je to jednoduché tvůrčí vyjádření, které vzniklo díky všímavosti a pohotovosti autora a jeho fotografickému vidění a cítění.


Dvakrát, foto: Roman Jaroš

Srdečně gratulujeme k vítězství ve čtvrtém soutěžním kole Jiřímu Zuzánkovi, stejně srdečně blahopřejeme i Dagmar Hřebíkové a Romanu Jarošovi k zisku druhého a třetího místa a gratulujeme všem autorům a autorkám deseti nejúspěšnějších soutěžních prací na téma „A to se opravdu stalo?“ Děkujeme všem, kteří poslali do tohoto kola soutěže Foto z cest své snímky. Věříme, že zvolené téma pro vás bylo zajímavou a inspirativní výzvou. A samozřejmě se těšíme na vaše „Magické krajiny“ v příštím soutěžním kole, které bude ukončeno 2. listopadu – a v předstihu také na snímky v šestém kole, letošním posledním, neboť to bude ukončeno už 2. prosince. A pro úplnost připomeňme, že jeho zádání je „Výtvarné využití teleobjektivu“. Přejeme vám působivé tvůrčí nápady a jejich úspěšnou realizaci.

 4. kolo - A to se opravdu stalo? - prvních deset:

 1. Jiří Zuzánek - Boj na život a na smrt = 20
 2. Dagmar Hřebíková - Raději vystoupit = 15
 3. Roman Jaroš - Dvakrát = 10
 4. Jiří Marek - Bergen = 7
 5. Martin Sipták - Zvierací kamaráti = 6
 6. Pavel Svoboda - Severský přízrak = 5
 7. Jan Košťál - Zebrokrávy = 4
 8. Lukáš Pařízek - přistání ... = 3
 9. Jiří Sovadina - fontána = 2
 10. Michal Kalina - Bezpečný výstup z lodi = 1

4. kolo - A to se opravdu stalo? – věcné ceny pro první tři:

 1. cena - Lowepro Rezo 110 AW
     
  + 60x40  - tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 30%

 2. cena - předplatné časopisu Digitální foto 
      + 45x30  - tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 30%

 3. cena - večeře v Klubu cestovatelů v Praze nebo Brně
      + oblečení značky Rejoice

      + 2 hodiny pronájmu fotografického ateliéru digifoto.cz - ZDARMA
      + 45x30  - tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 20%
   

Organizátor: Mediální partneři:   Partneři soutěže:    
       
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ