FOTOZCEST.CZ : VYHODNOCENÍ 5. KOLA 2012

Témata 2013

1. kolo – Zvířata

ukončení 2. března

Více info ...

2. kolo – Sport

ukončení 2. května

Více info ...

3. kolo – Krajina

ukončení 2. července

Více info ...

5. kolo – Makro

ukončení 2. listopadu

Více info ...

6. kolo – Voda

ukončení 2. prosince

Více info ...

Průběžné pořadí 2013

průběžné
pořadí

Jméno

počet
bodů
1.

Ondřej Záruba

21
2.-5.

Tibor Popela  

20
2.-5.

Jean-Paul Amez-Droz

20 
2.-5.

Zdeněk Šabacký

20
2.-5.Radim Glajc20
6.Petr Štípek17
7.-9.

Gabriela Matulová

15
7.-9.

Pavel Korecký

15
7.-9.Jaroslava Melicharová

15

10.Jirka Soukup13

Témata 2013

1. kolo – Zvířata

ukončení 2. března

Více info ...

2. kolo – Sport

ukončení 2. května

Více info ...

3. kolo – Krajina

ukončení 2. července

Více info ...

5. kolo – Makro

ukončení 2. listopadu

Více info ...

6. kolo – Voda

ukončení 2. prosince

Více info ...

Témata 2013

1. kolo – Zvířata

ukončení 2. března

Více info ...

2. kolo – Sport

ukončení 2. května

Více info ...

3. kolo – Krajina

ukončení 2. července

Více info ...

5. kolo – Makro

ukončení 2. listopadu

Více info ...

6. kolo – Voda

ukončení 2. prosince

Více info ...

Vyhodnocení 5. kola 2012

Váš zájem o toto téma nás velmi potěšil. Samozřejmě víme, že „krajina“ patří mezi nejoblíbenější fotografické žánry, a to i v oblasti fotografie z cest, proto jí dáváme hodně prostoru od prvního ročníku soutěže Foto z cest. A předpokládali jsme, že vás osloví také přívlastek „magická“, to znamená kouzelná, tajemná, nadpřirozená,

Řekne-li se „magická krajina“, je zřejmé, že z nekonečna podob krajinářské fotografie je třeba zaměřit se na emotivní a výrazně výtvarné zobrazení krajiny, což je něco jiného než informativní zobrazení na pohlednici. Mohli jste pracovat i se symboly a znaky, což se u některých snímků skutečně projevilo, i když zde je nutno popravdě přiznat, že odborná porota, která tentokrát měla mimořádně těžkou úlohu, se nakonec přeci jen držela poněkud „při zemi“ a zvolila spíše „klasiku“. Pravda, některé výrazné práce vybrané snímky zastínily preciznějším provedením a celkovou působivostí. A u některých snímků porota váhala, to když „magická krajina“ přecházela do „kýčovité“, ovšem – právě takové obrázky se širokému okruhu vnímatelů líbí nejvíce.


Alej pod zeleným kobercem, foto: František Uhler

Ať už vidíte snímky v tomto soutěžním kole jakkoli, věříme, že se všichni shodneme na tom, že jsou skutečnou „pastvou pro oči“ a že toto téma dalo mnoha účastníkům příležitost, jak se v pozitivním smyslu pochlubit svými fotografickými úlovky. A že zadání bylo jakousi elementární inspiraci či impulzem buďto pro vaši tvorbu, anebo pro „sáhnutí“ do archivu a vyhledání toho nejlepšího, co se vám v oblasti krajinářské fotografie podařilo vytvořit.

Odborná porota posuzovala celkem 982 soutěžních fotografií. Jako vítězný nakonec vybrala snímek s pořadovým číslem 167 „Alej pod zeleným kobercem“. Jeho autor, František Uhler, zvolil klasické lineárně-tonální výtvarné řešení. Linie se protínají, zastoupeny jsou i diagonální, které jsou nejpůsobivější, tonalita omezaná na míchání žluté a zelené s podporou specifického slunečního osvětlení „přebíjí“ i poměrně značné množství informací, které mírně oslabují čistě výtvarnou stylizaci. Každopádně snímek dokazuje, že „v jednoduchosti je síla“. A shodně zaujal všechny členy poroty.


Namibie, foto: Iveta Líbalová

Pomyslnou stříbrnou medaili získala Iveta Líbalová za snímek č. 162 „Namibie“. Autorka vytvořila velice působivou fotografii, která přesně splňuje nejširší představy o tom, jaká asi může být krajina magická, kouzelná, tajemná, nadpřirozená, ... Svou roli na ní správně „hrají“ všechny použité skladebné prvky včetně temné noční oblohy, na níž je zobrazen jako silueta jakoby začarovaný strom se změtí holých větví a větviček, a lehce přisvícené popředí s trsy pro středoevropany nezvyklé vegetace.

A Luděk Herberger získal třetí místo díky snímku č. 582 "První stopa" z více důvodů, každopádně je zřejmé, že ve výběru deseti nejlepších snímků podle odborné poroty zastupuje „trochu jinak pojaté téma magické krajiny“. Zatímco se porota dokonce snažila vybírat snímky čisté krajiny bez civilizačních prvků, osob a živočichů, v tomto případě učinila výjimku potvrzující pravidlo, neboť zde figuruje lidská postava jako stafáž, ovšem významná, neboť je důležitým prvkem v příběhu, který snímek vypráví a dává pozorovateli možnost, aby silněji vnímal mohutnost horského masivu, kde se děj odehrává a který je tím hlavním a bezpochyby magickým skladebným prvkem. A porota se shodla i na tom, že ačkoli to vypadá, že podmínky na fotografování byly výborné, opak je pravdou, vždyť jen vytáhnout techniku na stanovišti, kde fotograf snímek pořídil, není žádná legrace, navíc zima s sebou mimo jiné přináší i rychleji vybitou baterii.


První stopa, foto: Luděk Herberger

Františku Uhlerovi k vítězství v pátém soutěžním kole srdečně gratulujeme, stejně srdečně blahopřejeme i Ivetě Líbalové a Luďku Herbergerovi k umístění na „stříbrné“ a „bronzové“ pozici a naše gratulace jako vždy patří i dalším autorům a autorkám v desítce nejúspěšnějších soutěžních prací na téma „Magická krajina“. Děkujeme všem, kteří jste své snímky do tohoto kola soutěže Foto z cest poslali a těšíme se na vaše fotografie v šestém, posledním letošním soutěžním kole se široce pojatým tématem „Výtvarné využití teleobjektivu“.

 5. kolo - Magická krajina - prvních deset:

 1. František Uhler - Alej pod zeleným kobercem = 20
 2. Iveta Líbalová - Namibie = 15
 3. Luděk Herberger - První stopa Lyžování Rakousko březen 2007 = 10
 4. teton - Stoh, Malá fatra = 7
 5. Miroslav Šmatolán - Skotsko = 6
 6. Jirka Soukup - Srí Lanka = 5
 7. Roman Jaroš - Noční Atlantik = 4
 8. Jan Grodza - Avenue du Baobab = 3
 9. Martin Ketner - Svítání nad Chalupskou slatí = 2
 10. Pavel Rajnoha - Čajová plantáž = 1

5. kolo - Magická krajina – věcné ceny pro první tři:

 1. cena - KALAHARI MATA MATA K-4 khaki
      + 2 hodiny pronájmu fotografického ateliéru digifoto.cz - ZDARMA
      + 60x40  - tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 30%

 2. cena - předplatné časopisu Digifoto
      + oblečení značky Rejoice
      + 45x30  - tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 30%

 3. cena - večeře v Klubu cestovatelů v Praze nebo Brně
      + 45x30  - tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 20%

Organizátor: Mediální partneři:   Partneři soutěže:    
       
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ