FOTOZCEST.CZ : VYHODNOCENÍ 6. KOLA 2012

Témata 2013

1. kolo – Zvířata

ukončení 2. března

Více info ...

2. kolo – Sport

ukončení 2. května

Více info ...

3. kolo – Krajina

ukončení 2. července

Více info ...

5. kolo – Makro

ukončení 2. listopadu

Více info ...

6. kolo – Voda

ukončení 2. prosince

Více info ...

Průběžné pořadí 2013

průběžné
pořadí

Jméno

počet
bodů
1.

Ondřej Záruba

21
2.-5.

Tibor Popela  

20
2.-5.

Jean-Paul Amez-Droz

20 
2.-5.

Zdeněk Šabacký

20
2.-5.Radim Glajc20
6.Petr Štípek17
7.-9.

Gabriela Matulová

15
7.-9.

Pavel Korecký

15
7.-9.Jaroslava Melicharová

15

10.Jirka Soukup13

Témata 2013

1. kolo – Zvířata

ukončení 2. března

Více info ...

2. kolo – Sport

ukončení 2. května

Více info ...

3. kolo – Krajina

ukončení 2. července

Více info ...

5. kolo – Makro

ukončení 2. listopadu

Více info ...

6. kolo – Voda

ukončení 2. prosince

Více info ...

Témata 2013

1. kolo – Zvířata

ukončení 2. března

Více info ...

2. kolo – Sport

ukončení 2. května

Více info ...

3. kolo – Krajina

ukončení 2. července

Více info ...

5. kolo – Makro

ukončení 2. listopadu

Více info ...

6. kolo – Voda

ukončení 2. prosince

Více info ...

Vyhodnocení 6. kola 2012

Naši fotografickou soutěž jsme spojili hlavně s cestováním, ale samozřejmě také s fotografickou technikou, kterou nabízíme. V ročníku 2012 jsme dokonce dvě soutěžní témata přímo zaměřili na tvůrčí využití objektivů: ve druhém kole to byly objektivy širokoúhlé a v tomto teleobjektivy. Ty mají naopak úzký obrazový úhel, umožňují výrazně změnit perspektivní dojem, „přitáhnout“ či zvětšit vybrané objekty v záběru. Umožňují zdůraznit ostře vykreslený hlavní skladebný prvek na výrazně rozostřeném pozadí. Ale také mohou obraz „zploštit“ tím, že přiblížené pozadí se zdá být takřka ve stejné rovině jako popředí, čímž lze minimalizovat dojem prostoru. Měli jste tudíž několik možností jak teleobjektiv výtvarně využít a nás těší, že takto speciálně formulované soutěžní téma pro vás bylo velmi inspirativní, o čemž svědčí vaše soutěžní snímky.


Poklidné setkání, foto: Šarka Svobodová

Odborná porota vybrala jako vítězný snímek „Poklidné setkání“. Jeho autorka, Šarka Svobodová, výtvarně využila teleobjektiv zcela typickým způsobem, o čemž svědčí množství takových a podobných snímků přihlášených do tohoto soutěžního kola. Ale vhodnou volbou stanoviště i výřezu, roční i denní doby a vhodného osvětlení, na které si trpělivě počkala, vtiskla svému snímku cosi navíc, čím dokázal zaujmout nejvíce ze všech v tomto soutěžním kole. Snímek je prostý, ale výtvarně velmi působivý, má hloubku i příjemné barevné ladění, ale současně kombinací výtvarné složky s věcnou v podobě kapličky coby hlavního skladebného prvku je také určitým sdělením, které autorka ještě akcentovala volbou názvu své fotografie.


Towers, foto: Martin Sipták

Druhé místo získal snímek „Towers“ Martina Siptáka. Představuje typické výtvarné využití teleobjektivu, díky kterému lze do určité míry potlačit věcnou, informativní složku a zdůraznit výtvarnou. Snímek je i barevně působivý, zaujme na první pohled. A když se k němu vnímatel vrací, je jím zaujat ještě víc. Spolu s „Knihovnou“ Jakuba Špiříka zastupuje ve výběru deseti nejlepších snímků jeden z typických směrů, který vyhlášené soutěžní téma nabízelo. Vhodně zvolený motiv a použití objektivu s dlouhou ohniskovou vzdáleností, jehož užší úhel záběru umožnil pracovat s vhodným výřezem skutečnosti, zaměřit se na tvary, linie a barvy, vedly až k vytvoření jakéhosi vzoru, což je oblíbený způsob tvorby v oblasti tzv. kreativní fotografie.

Snímek na třetím místě, který jeho autor, Roman Kroupa, nazval „Volnost“, obdobně jako třeba ve čtvrtém kole – a jak má tedy odborná jury v odůvodněných případech v oblibě, zastupuje zcela jiný „pohled na věc“. A to i z hlediska samotného využití teleobjektivu. Ten je spíše než výtvarně využit pro obrazové vyprávění. Možná i vám připomněl publikaci Canon – Systém EOS. Ta má podtitul „Změňte objektiv, změníte příběh“. A skutečně – použitá dlouhá ohnisková vzdálenost (spolu se stanovištěm fotografa) v tomto případě posloužila k přesnému výřezu scény, na které se příběh odehrává. Zobrazená akce je vsazena do úzce vymezeného prostoru, neobsahuje nic navíc – a je i díky tomu působivá a jasně čitelná. Což ovšem rozhodně neznamená, že snímek je kvůli tomu prost jakéhokoli tajemství a že zvolené vyjádření je brzdou pro vnímatelovu fantazii.


Volnost, foto: Roman Kroupa

Srdečně gratulujeme k vítězství v šestém soutěžním kole Šarce Svobodové, stejně srdečně blahopřejeme i Martinu Siptákovi a Romanu Kroupovi k zisku druhého a třetího místa, gratulujeme všem autorům a autorkám na čtvrtém až desátém místě a děkujeme všem, kteří jste poslali do tohoto kola soutěže Foto z cest své snímky. Věříme, že i takto speciálně zvolené téma pro vás bylo zajímavou a inspirativní výzvou a poskytlo mnoho prostoru pro vaši tvorbu. Přejeme vám mnoho zajímavých tvůrčích nápadů a hodně radosti z jejich úspěšné realizace.

6. kolo - Výtvarné využití teleobjektivu - prvních deset:

 1. Šárka Svobodová - Poklidné setkání = 20 
 2. Martin Sipták - Towers = 15 
 3. Roman Kroupa - Volnost = 10 
 4. Jakub Špiřík - Knihovna = 7 
 5. Lubomír Majerský - Jemné dotyky = 6 
 6. Radek Severa - Vlny = 5 
 7. Petr Beneš - Linie = 4 
 8. František Uhler - Moravské vlnění = 3 
 9. Daniel Řeřicha - Mlhavé Toskánsko = 2 
 10. Pavel Dendis - Pampelišky = 1

6. kolo - Výtvarné využití teleobjektivu – věcné ceny pro první tři:

 1. cena - Walkstool Comfort 45 
      + 2 hodiny pronájmu fotografického ateliéru digifoto.cz - ZDARMA
      + 60x40  - tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 30%

 2. cena - předplatné časopisu Digifoto
      + oblečení značky Rejoice 
      + 45x30  - tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 30%

 3. cena - večeře v Klubu cestovatelů v Praze nebo Brně 
      + 45x30  - tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 20%

Organizátor: Mediální partneři:   Partneři soutěže:    
       
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ